image description
Pergola to specyficzna budowla ogrodowa albo element samego budynku najczęściej w formie zacienionej alei, przejścia, tarasu lub chodnika. Architektonicznie składa się zazwyczaj z dwóch rzędów podpór, na których spoczywa kratownica lub inna horyzontalna płaszczyzna. Pierwsze konstrukcje ogrodowe tego typu pojawiały się prawdopodobnie już na przełomie Średniowiecza i Renesansu jako odpowiedź na mało trwałe i trudne w utrzymaniu naturalne drzewne tunele. Współcześnie wykonuje się je najczęściej z wytrzymałych aluminiowych profili lub solidnego drewna odpornego na zmienne warunki atmosferyczne. Podstawową funkcją pergoli, ale i nie jedyną jest zapewnienie zacienienia i osłony przed deszczem czy wiatrem odpoczywającym na tarasie bądź dachu.

Pergole tarasowe w ofercie

Trzy główne typy konstrukcji (Solid, SB400, SB500) wykonane są z aluminiowych profili i ocynkowanych elementów, takich jak regulowane części łączące. Wszystkie składowe lakieruje się proszkowo, aby zapewnić trwałość. Główne kolory (srebrny i biały) można rozszerzyć o dekoracyjną powłokę imitującą fakturę drewna i inne barwy z palety RAL po uprzedniej konsultacji. Wszystkie rodzaje pergoli mogą być zaprojektowane z myślą o wersji wolnostojącej, a także przyściennej. Nietuzinkowa stylizacja i dbałość o detale oraz ponadczasowy wygląd doskonale wpisuje się w architekturę zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych budynków.

Pergola Solid

Powyższy typ zbudowany jest z aluminiowych profili z normą PN-EN 1090. Wyposażony jest ponadto w rynny odprowadzające wodę, funkcje chroniące przed słońcem i deszczem. Poszycie reguluje się elektrycznie za pomocą silnika 18 Nm, IP 54, który ponadto zintegrowano z systemem ewakuacji deszczówki. Z dodatkowych informacji warto wspomnieć o możliwości montażu elektryki pogodowej, oświetlenia LED, a także system przesłon bocznych zmniejsza transmisje ciepła, światła i zapewnia intymność. Konstrukcja pergoli charakteryzuje się odpornością na wiatr 49km/h - 132 Pa, zgodnością z EN 1090 i EN 13561 oraz nachyleniem dachu od 5° do 10°.

Pergola SB400

Od powyższego przykładu rożni się przede wszystkim zadaszeniem wykonane z aluminiowych piór o zmiennym kącie nachylenia. Systemy elektryczne sterowane są silnikiem Elero. Pergola wytrzymuje także silniejszy wiatr o prędkości 90km/h - 600 Pa i ponadto spełnia kryteria EN 1090 i EN 13659.

Pergola SB500

Ten typ jest bliźniaczo podobny do SB400, jednakże wyróżnia go możliwość modułowej budowy. Znacząco zwiększa to możliwości konstrukcyjne, a także zastosowanie pergoli na dużych powierzchniach.

Wyceń swoją pergole

miejsce na konfigurator